Dobrej jakości okna nie tylko poprawią wygląd twojego mieszkania, ale sprawią też, że pomieszczenia będą lepiej wentylowane, a powietrze zdrowsze. Inną korzyścią z dobrych okien jest możliwość oszczędzenia na ogrzewaniu. Dowiedz się, ile może kosztować cię wymiana okien.
Ceny okien zależą od ich wielkości, ale przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane. Do wyboru mamy tańsze okna PCV lub droższe drewniane. Jedne i drugie mają swoich zwolenników. Okna drewniane uchodzą za bardziej wytrzymałe. Wymagają jednak odnawiania co kilka lat. Okna PCV z kolei są dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości.Niezależnie od tego, czy decydujesz się na okna drewniane, czy PCV, powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Dotyczą one obu rodzajów okien.
Wymienione w poniższym zestawieniu ceny dotyczą okien o standardowych parametrach dźwiękoszczelności do 32 dB oraz o współczynniku przenikania ciepła wynoszącym maksymalnie 1,1 W/(m²K) i odporności na wiatr B3.
Przykładowa cena dwuskrzydłowego okna PCV o rozmiarach 1165 x 1135 mm to około 700 złotych. Jeśli jednak poszukujesz dużo szerszego, trójskrzydłowego okna, na przykład o wymiarach 2065 x 1435 mm, zapłacisz około 1200 złotych. Ile kosztują drzwi balkonowe? Model o wymiarach od 865 x 2095 mm możesz kupić za około 600 złotych.Jeśli zamówimy okna o kolorze ramy innym niż biały, cena wzrośnie średnio o 10% do 20%, ale tylko wówczas, gdy kolor będzie widoczny z jednej, wewnętrznej lub zewnętrznej strony. Zmiana koloru po obu stronach okien to wydatek większy od standardowej ceny nawet o 40%.Jakie okna PCV wybrać, aby nie przepłacić? Przy tym typie okien warto zwrócić uwagę na ilość komór w przekroju profilu okiennego. Puste komory mają spełniać funkcje izolacyjne. Innymi słowy, wpływają na obniżenie parametru Uw. Choć standardem są okna od trzy- do sześciokomorowych, na rynku pojawiają się modele ośmiokomorowe. Wielu producentów prześciga się w podkreślaniu, ile komór posiadają ich okna, czym usprawiedliwiają bardzo wysoką cenę swoich produktów. Kluczowa jest tu jednak nie tyle liczba komór, co ich wielkość. Komory mniejsze niż 5 mm w przekroju nie spełniają żadnej funkcji izolacyjnej. Ich dodanie jest tylko zabiegiem marketingowym.
Za drewniane okno dwuskrzydłowe o rozmiarach 1165 x 1135 mm zapłacimy od około 1100 złotych. Za szersze okno trójskrzydłowe o wymiarach 2065 x 1435 mm – ok. 2200 złotych. Drzwi balkonowe z drewna kosztować będą minimum 1000 złotych.Powyższe ceny dotyczą okien sosnowych. Drewno sosnowe jest najpopularniejszym materiałem do produkcji okien. Jest stosunkowo trwałe i wytrzymałe. Okna z drewna dębowego mogą być droższe nawet o 50%. Tego typu drewno sprawdza się doskonale jako materiał do stolarki okiennej. Okna dębowe są bardzo trwałe i co ważne, odporne na wilgoć. Mahoń meranti oznacza cenę wyższą o 20% od ceny standardowych okien sosnowych. Główna różnica pomiędzy oknami sosnowymi a mahoniowymi to charakterystyczny i niepowtarzalny kolor tych drugich. Jeśli chodzi o jakość i trwałość, oba typy okien są do siebie zbliżone.
Koszty obu typów okien wzrosną, jeżeli zażyczymy sobie dodatkowych ulepszeń. Jeśli mieszkasz na parterze lub w miejscu, gdzie twoim zdaniem mieszkanie jest narażone na włamania, zdecyduj się na szyby antywłamaniowe. Najtańsze szyby tego typu oznaczają cenę wyższą nawet o 30%. Są one jednak bardzo trudne do rozbicia, nawet po kilkukrotnym uderzeniu ciężkim przedmiotem. Tego typu szyby mogą doskonale zastąpić rolety antywłamaniowe. W porównaniu z roletami mają jeszcze dodatkową zaletę – nie stanowią dla złodziei sygnału, że nikogo nie ma w domu.Inną ciekawą możliwością jest instalacja okien o podwyższonej dźwiękoszczelności. Warto o tym pomyśleć, jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, w pobliżu lotniska, dworca lub linii tramwajowej. Okno o wysokiej dźwiękoszczelności, do 44 dB, będzie kosztować około 25% więcej niż standardowe.Jeśli natomiast zależy ci na jak największej oszczędności energii, wybierz okna o niższym parametrze Uw. Mniejsza przenikalność cieplna może podnieść cenę okien nawet o 20%, ale taki wydatek może zwrócić się w formie niższych opłat za ogrzewanie.
Jeśli masz już wybrane okna, pora na zatrudnienie ekipy, która je zamontuje. Pamiętaj, że montaż okien nie jest rzeczą, której należy podejmować się samodzielnie. Kluczową sprawą w tej kwestii jest umiejętne uszczelnienie miejsca, gdzie rama okna łączy się z murem. Tu nawet niewielki błąd może skutkować poważnymi utratami ciepła.Cena demontażu starych okien oraz montażu nowych wynosi mniej więcej 30 złotych za metr bieżący obwodu okna. Za montaż trójskrzydłowego okna o wymiarach ok. 2065 x 1435 mm zapłacisz ok. 210 złotych.W przypadku gdy konieczna będzie obróbka otworów okiennych, czyli prace z zakresu tynkowania, trzeba będzie dopłacić od 70 do 80 złotych za metr bieżący. Taka cena zawiera materiały.Dodatkową usługą jest montaż parapetów. Koszt takiej usługi w przypadku parapetów wewnętrznych wynosi od 50 do 55 złotych za metr. Ile zapłacisz za sam parapet? Dwumetrowy parapet z PCV o szerokości 20 centymetrów będzie kosztował około 50 złotych. Za parapet o takich samych wymiarach, lecz wykonany z sosny zapłacisz około 150 złotych.Nowością na rynku jest obecnie tak zwany ciepły montaż okien. Polega na tym, że okno osadzane jest bezpośrednio na warstwie ocieplenia znajdującej się pomiędzy warstwami muru. Dlatego jest on możliwy tylko w budynkach o ścianach minimum dwuwarstwowych. Cena takiej usługi może być nawet dwa razy wyższa od standardowego kosztu tradycyjnego montażu. Jednak zwolennicy tego typu rozwiązania twierdzą, że jest to montaż pozwalający na największą oszczędność energii i minimalizację strat ciepła.
Istnieje kilka rzeczy, których warto być świadomym, zanim zabierzemy się za wymienianie okien. Czy trzeba mieć pozwolenie spółdzielni na wymianę okien w bloku? Czy warto wymieniać okna, gdy na zewnątrz jest zimno? Wreszcie – ile trwa wymiana okien? Poznaj odpowiedzi na te kwestie.
Wszystko zależy od tego, jakie okna wybrałeś. Jeśli decydujesz się na proste okna, o tym samym rozmiarze co dotychczasowe, nie musisz tego nigdzie zgłaszać. Sprawa wygląda inaczej, gdy marzą ci się okna o wymyślnym kształcie, które będą wymagały sporej ingerencji w kształt istniejących otworów okiennych lub znacząco zmienią kształt elewacji. W takim wypadku skontaktuj się z zarządcą budynku.
Wymiana okien w mieszkaniu rzadko kiedy zajmuje więcej niż jeden dzień. Usunięcie starego okna to kwestia około 20 minut, natomiast wstawienie nowego trwa około godzinę. Jeśli wymiana okien nie wiąże się ze zmianą kształtu otworów okiennych, raczej nie powoduje dużego bałaganu. Zatem sprzątanie po takim remoncie również nie zajmie nam dużo czasu.
Zanim zaczniesz wstawiać okna, zapoznaj się dokładnie z wytycznymi ich producenta, dotyczącymi temperatury powietrza podczas ich montażu. Zasadniczo okien drewnianych nie powinno się montować podczas temperatur ujemnych, a także wówczas, gdy panuje duża wilgotność. Może to skończyć się wypaczeniem ram.Okna PCV można montować przy temperaturach do -10°C. Zasadniczą sprawą jest wówczas dobór odpowiedniej pianki montażowej do uszczelniania okien. Należy koniecznie wybrać piankę przeznaczoną do zastosowania podczas ujemnych temperatur. Upewnij się, czy zatrudniona przez ciebie ekipa posiada odpowiedni produkt.