Bułgaria przeżywa swój renesans jako miejsce letniego wypoczynku. Jak przygotować się finansowo na wyjazd do tego kraju? Poznaj aktualne ceny w Bułgarii.
W Bułgarii funkcjonuje wiele nowoczesnych hoteli. Duża konkurencja sprawia, że ceny są bardzo korzystne.W Złotych Piaskach nocleg ze śniadaniem w hotelu z dostępem do plaży zarezerwujesz już za około 100 złotych. Hotele w Słonecznym Brzegu z dostępem do plaży oferują pokoje ze śniadaniem w cenie od 120 złotych. Dla porównania, nocleg ze śniadaniem w oddalonej od Morza Czarnego stolicy kraju Sofii, to koszt od 40 złotych.Ceny kwater prywatnych są również bardzo korzystne. W Słonecznym Brzegu zarezerwujemy pokój za mniej więcej 70 złotych, a w Złotych Piaskach za około 80 złotych.Ile kosztują kempingi? Za taki nocleg w nadmorskim kurorcie zapłacimy przeciętnie około 60 złotych. Z dala od morza przenocujemy na kempingu już za około 40 złotych.
Jeśli chcesz odkrywać Bułgarię, podróżując samochodem, pamiętaj, że na większości dróg w tym kraju obowiązują winiety. Najlepiej kupić wybraną winietę od razu na przejściu granicznym. Ile za nią zapłacimy? Winieta ważna siedem dni kosztuje równowartość około 33 złotychIle zapłacisz za paliwo w Bułgarii? Ceny są bardzo podobne jak w Polsce. Litr benzyny bezołowiowej kosztuje około 4,49 złotego, a litr oleju napędowego około 4,43 złotego.W przypadku, gdy nie masz własnego auta, możesz wypożyczyć je na miejscu w Bułgarii. Tygodniowy koszt wynajęcia samochodu osobowego w tym kraju wynosi od około 700 złotych wzwyż.Jeśli wolisz poruszać się komunikacją miejską, nie czekają cię duże wydatki. W Sofii za jednoprzejazdowy bilet zapłacisz równowartość około 3,50 złotych. Bilet dziesięcioprzejazdowy to wydatek około 26 złotych. Za bilet dobowy zapłacisz nieco mniej niż 9 złotych.
Ceny jedzenia w Bułgarii są stosunkowo niskie. Ile kosztują najpopularniejsze produkty? Kilogram ziemniaków kupisz już za równowartość około 2,5 złotego. Ryż kosztuje zazwyczaj niecałe 8 złotych za kilogram. Za opakowanie wieprzowego mięsa mielonego zapłacisz około 15 złotych. Kurczak kosztować cię będzie równowartość około 11 złotych za kilogram. Cena pomidorów to przeważnie równowartość około 4 złotych, a ogórków – około 3 złotych. Za duży jogurt naturalny zapłacisz około 3 złotych. Litr mleka kosztuje około 3,5 złotego.Ile zapłacisz za przekąski? Paczka chipsów kosztuje równowartość około 4 złotych. Za zwykłą czekoladę zapłacisz około 3,5 złotego, a za batonik przeważnie nie więcej niż 3 złote. Dwulitrową butelkę coca-coli kupisz za mniej więcej 4 złote.Ceny owoców w Bułgarii również nie są wysokie. Kilogram pomarańczy kosztuje równowartość 5 złotych. W podobnej cenie kupisz kilogram bananów.
W Bułgarii stosunkowo niedrogo możemy zjeść obiad w restauracji. Zupę zamówimy za równowartość około 10 złotych. Popularne zupy to na przykład tarator – chłodnik na bazie jogurtu oraz ribena czorba, czyli zupa z ryb z dodatkami ziół. Typowe drugie danie z mięsem będzie kosztować zazwyczaj do 20 złotych. Popularne dania mięsne to kebabczeta – kiełbaski z mięsa mielonego, nadziewana papryka oraz gjuwecz, czyli bułgarski gulasz. Inne dania, których warto skosztować, to na przykład sarmi, mięso z ryżem zawinięte w liście kapusty lub winogron, albo kjuftety, zapiekane kulki z mięsa. Warto skosztować też składającej się z warzyw i sera sałatki szopskiej. Kosztuje około 8 złotych. Na deser często spożywa się baklavę, która kosztuje około 10 złotych. Inny deser to ciastko kadaif, które zjemy za podobną cenę.W Bułgarii można niedrogo spróbować potraw z owoców morza. Caca, czyli niewielkie smażone rybki kupimy w cenie około 5 złotych za porcję. Porcję małż możemy zjeść już za około 20 złotych. Za porcję kalmarów zapłacimy około 15 złotych.W bułgarskich miastach spotkamy wiele barów ulicznych z jedzeniem na wynos. Zwykły hamburger kosztuje tam około 4 złotych. Duże danie typu kebab to wydatek rzędu około 10 złotych. W podobnej cenie możemy kupić na wynos bułgarską musakę. W Bułgarii bardzo popularna jest pizza sprzedawana w kawałkach, w cenie od 4 złotych.Warto wiedzieć, że w Bułgarii spożywa się zupełnie inne śniadania niż w Polsce. My często kupujemy w drodze do pracy słodkie bułki, które nad Morzem Czarnym są praktycznie nieznane. Typowym bułgarskim śniadaniem jest na przykład banica, czyli ciastko na słono nadziewane serem. Za banicę zapłacimy około 1,50 złotych. Do takiej przekąski pije się często ajran, czyli napój na bazie jogurtu. Ajran przeważnie kosztuje nie więcej niż 2 złote.
W Bułgarii na pewno nie będziesz się nudzić. Kraj oferuje wiele atrakcji dla turystów. W Słonecznym Brzegu warto wybrać się do Action Aquapark, gdzie cena całodziennego biletu wynosi około 60 złotych dla dorosłego i około 30 złotych dla dziecka. Mniejsze dzieci, do 0,9 metra wzrostu, wchodzą za darmo. Nieco więcej, bo odpowiednio około 80 i 40 złotych zapłacisz za wstęp do imponującego aquaparku w Nesebyrze.Jeśli wolisz aktywności na otwartym morzu, zainteresuj się lekcjami kitesurfingu lub windsurfingu. Godzinna lekcja windsurfingu z instruktorem będzie cię kosztować około 120 złotych. Za trzygodzinny kurs zapłacisz około 270 złotych. Nieco drożej, bo około 420 złotych kosztują trzygodzinne zajęcia z kitesurfingu.Jeśli znasz już podstawy windsurfingu i chcesz tylko wynająć sprzęt, zapłacisz za to około 60 złotych za godzinę. Wynajęcie katamaranu na godzinę to koszt od około 100 złotych. Kajak na godzinę możemy wypożyczyć już za około 40 złotych.Jeśli zapragniesz odpocząć od wodnych szaleństw i zwiedzać muzea, Bułgaria również ma ci sporo do zaoferowania. Jedną z tego typu atrakcji jest słynne Muzeum Retro w Warnie. Za bilet zapłacisz tam około 22 złotych. Jeśli będziesz w miejscowości Kazanłyk, koniecznie zwiedź tamtejsze Muzeum Róż. Koszt wstępu to niecałe 15 złotych. Za zwiedzanie z anglojęzycznym przewodnikiem zapłacisz około 44 złotych. W stolicy kraju, Sofii, warto wybrać się do Muzeum Historii Naturalnej. Koszt wstępu to w przeliczeniu na naszą walutę mniej więcej 11 złotych.
Bułgaria słynie na cały świat z olejku różanego. Jest on ceniony nawet przez renomowane firmy, jak na przykład Chanel. Będąc w tamtych stronach, warto się zaopatrzyć w produkty zawierające cenny olejek, tym bardziej że są łatwo dostępne. W Bułgarii można spotkać nawet całe sklepy dedykowane produktom z róż. Ceny takich pamiątek są niewielkie. Różane mydełko kosztuje około 5 złotych. W podobnej cenie kupimy różany krem do rąk. Nieco drożej, około 8 złotych zapłacimy za różany dżem. Warto nabyć też lokum – bułgarski przysmak o aromacie róż. Małe opakowanie tych słodyczy kupimy już za około 3 złote.Ile zapłacimy za rzeczy przydatne podczas wakacji? Krem do opalania kupimy za około 20 złotych. Koszt wynajęcia leżaka na plaży zaczyna się od około 20 złotych za dzień. W podobnej cenie wynajmiemy parasol. Okulary słoneczne kupimy za około 30 złotych. Najtańsze koszulki możemy nabyć już za około 15 złotych, a kostiumy kąpielowe za około 40 złotych.Ceny podane w artykule mają charakter orientacyjny.