Posługiwanie się obcymi walutami jest coraz bardziej powszechne. Chętnie jeździmy na zagraniczne wycieczki, kupujemy za granicą przez Internet, bierzemy kredyty w innych walutach niż złotówki.
Ważne jest więc, by wymieniać swoje środki pieniężne na dobrych warunkach. Jak to zrobić, by nie być stratnym? Analizujemy dostępne możliwości.
Z artykułudowiesz się:
Jeśli chcemywymienić polskie złotówki na obcą walutę, możemy skorzystać z usługnastępujących instytucji:
W każdymwypadku procedura wygląda podobnie. Sprzedajemy bądź kupujemy obcą walutę pocenie proponowanej przez wybraną instytucję. Zasada korzystnej transakcji jestprosta: sprzedać jak najdrożej, kupić jak najtaniej. By ustalić faktyczny kosztoperacji, musimy uwzględnić kilka czynników:
Przeanalizujemy teraz po kolei wszystkie z opcji wymiany walut. Pozwoli to ocenić wady i zalety każdej z nich.
Wymianawaluty w kantorze jeszcze do niedawna była najbardziej popularną formątransakcji walutowych. Dziś traci na znaczeniu z kilku powodów:
Mimo to kantoryposiadają nadal pewne zalety w porównaniu z platformami internetowymi. Wymianawaluty w takim miejscu nie zobowiązuje klienta do zakładania dodatkowego kontawalutowego. W przypadku większej kwoty możemy negocjować oferowany kurs.Ponadto kantory oferują zazwyczaj szerszy wybór zagranicznych walut niż banki iplatformy internetowe.
Warto również pamiętać, że o ile coraz więcej transakcji odbywa się wirtualnie, to często w trakcie wycieczek turystycznych niewielka ilość lokalnej waluty w gotówce jest niezbędna. Jeśli nie dysponujemy kontem walutowym i przypisaną do niego kartą, kantor może być jedynym rozwiązaniem.
Wymianawaluty w banku co do zasady nie różni się od podobnej transakcji w kantorzestacjonarnym. Możemy spodziewać się że kursy będą nieco bardziej korzystne, alenadal musimy poświęcić czas na dojazd do placówki.
Warto teżpamiętać, że większość polskich banków ma w swojej ofercie tylkonajpopularniejsze waluty: euro (EUR), brytyjskiego funta szterlinga (GBP),dolara amerykańskiego (USD) i franka szwajcarskiego (CHF). To oznacza, żeobracamy się tylko w kręgu walut dostępnych w większej części Europy i Ameryce.
Dodatkowo banki mogą dokonywać przewalutowania za każdym razem, kiedy korzystamy z karty płatniczej, przebywając za granicą. Operacja odbywa się zgodnie z kursem danej waluty i aktualnym spreadem. Może jednak wiązać się z dodatkowymi opłatami. By uniknąć tego problemu, możemy skorzystać ze specjalnego konta walutowego i przypisanej do niego karty. W ten sposób nie tylko rezygnujemy z kosztów kolejnych operacji przewalutowania, ale też możemy wypłacać lokalne pieniądze w miejscu, w którym się znajdujemy.
Kantoryinternetowe zdobywają coraz większą popularność. Niektóre z polskich firmzajmujących się wymianą walut to już globalne marki. Również banki decydują sięna zapewnienie takiej usługi klientom.
Zazwyczajprocedura wymiany walut polega na założeniu specjalnego konta walutowego w kantorzeinternetowym. Po wpłaceniu potrzebnej kwoty na konto usługodawcy, już nawet pokilku minutach otrzymujemy przelew w wybranej przez nas walucie.
Popularnośćkantorów internetowych wynika z ich niewątpliwych przewag nad stacjonarnymipunktami wymiany walut:
Korzystając z usług kantoru internetowego, powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie. Warto wcześniej sprawdzić, czy podmiot, w którym kupujemy bądź sprzedajemy walutę, dysponuje rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego.
Na koniecpozostaje nam wspomnieć o nowym sposobie handlowania walutami. To platformyspołecznościowe, na których transakcje odbywają się bezpośrednio międzyklientami. Po zarejestrowaniu wystarczy zgłosić chęć kupna bądź sprzedaży danejwaluty i czekać na odpowiednią ofertę. Wadą tego typu platform jest fakt, żehandel ograniczony jest tylko do czterech najpopularniejszych walut (EUR, CHF,USD, GBP). Szybkość transakcji uzależniona jest również od liczby użytkownikówplatformy.
Zaletą może być natomiast najbardziej korzystna oferta cenowa. Co prawda, by zyskać na transakcji, potrzeba poświęcić trochę czasu i uzbroić się cierpliwość, ale finansowo może być to atrakcyjny wybór.