Zawarcie małżeństwa w urzędzie, nawet w sposób najbardziej skromny i cichy z możliwych, również wiąże się z wydatkami. Ile kosztuje ślub cywilny i jego oprawa, jeśli zależy nam na kameralnej uroczystości, bez wielkiej pompy?
Od kilku lat można wziąć ślub poza siedzibą urzędu. Złożenie przysięgi w romantycznym, wymarzonym miejscu kosztuje 1000 zł. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wybrana lokalizacja musi gwarantować powagę urzędu oraz bezpieczeństwo osób biorących udział w ceremonii. Należy również zapewnić krzesło, stół i zadaszenie dla urzędnika oraz miejsce na godło USC.
Obrączki teoretycznie nie są obowiązkowe. Urzędnik udzieli wam ślubu również bez nich. W naszym zestawieniu dołączamy je jednak do kosztów podstawowych, bo w praktyce chyba nikt nie rezygnuje z tego najważniejszego symbolu małżeństwa.
Na co uważać: W wielu miejscach w Internecie można przeczytać, że przed zarezerwowaniem daty ślubu trzeba zapłacić za odpis skrócony aktu urodzenia, a w przypadku rozwodników lub wdowców: aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie albo aktu zgonu współmałżonka. To już nieaktualne. Dzięki centralnej bazie danych pracownik USC sam sprawdza wasz stan cywilny – nic was to nie kosztuje. (Źródło: strona internetowa MSWiA).
Jak zaoszczędzić: W wielu małych zakładach jubilerskich istnieje możliwość przetopienia na nowe obrączki własnego złota – na przykład odziedziczonego po dziadkach. To nie tylko podnosi sentymentalną wartość obrączek, ale również jest dużo tańsze niż kupno nowych.
Ślub cywilny oznacza, że kreacja wcale nie musi być typowo ślubna, co znacznie obniża jej cenę. Welonów, białych pantofelków ani rękawiczek w urzędach stanu cywilnego raczej się nie widuje. Może przyszła panna młoda ma akurat w szafie elegancką koktajlową sukienkę, a jeśli zechce kupić nową – przyda jej się również na inne okazje. Podobnie wygląda sprawa męskiego garnituru. Nowy, szyty na miarę nie będzie jednorazowym wydatkiem, tylko na ślub cywilny. Koszty związane z odpowiednim strojem nie muszą więc być zakwalifikowane jako typowo ślubne wydatki.
W niektórych urzędach stanu cywilnego są specjalne sale, w których można po ceremonii poczęstować gości przyniesionym przez siebie szampanem. Urządzanie przyjęcia nie jest obowiązkowe. Wypada jednak podziękować świadkom i zaprosić ich na przykład do restauracji na obiad albo do domu na własnoręcznie przyrządzony tort.
Na co uważać: Zdarza się, że tuż przed wejściem do sali w USC narzeczeni są pytani o to, czy życzą sobie dodatkowo płatny podkład muzyczny. Warto porozmawiać o tym wcześniej, żeby uniknąć zaskoczenia i wspólnie podjąć właściwą decyzję.
Jak zaoszczędzić: Właściwie to już zaoszczędziliście, rezygnując z tradycyjnego wesela. Przyjęcie na sto osób to koszt od około 20 000 zł w górę – tyle zostaje w waszej kieszeni. W sam raz na wymarzoną podróż poślubną.
Przeczytaj więcej o tym, jak wybrać pierścionek zaręczynowy.