Wypadki przy pracy niestety nie należą do rzadkości, w szczególności w dużych, przemysłowych zakładach. Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, zarówno pracownik, jak i pracodawca mają określone obowiązki i uprawnienia. Jak pracownik może uzyskać należne odszkodowanie? Jakie świadczenia przysługują z tytułu wypadku przy pracy?
Zgodnie z przepisamiustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i choróbzawodowych, za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie:
Warto wiedzieć, że wypadek przy pracy ma miejsce nie tylko podczas wykonywania czynności służbowych w miejscu pracy. O takim zdarzeniu powiemy również wtedy, gdy pracownik wykonywał czynności na rzecz pracodawcy poza zakładem pracy lub pozostawał w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy – innymi słowy, w drodze do lub z pracy.
Wypadki przy pracy mogą mieć mniej lub bardziej dramatyczne skutki. Niejednokrotnie są to zupełnie drobne urazy, lekceważone przez samego pracownika. Tymczasem według rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, pracownik, który uległ wypadkowi, powinien poinformować o tym niezwłocznie swojego przełożonego – oczywiście jeśli jego stan zdrowia na to pozwala.
Poszkodowany w wypadkupracownik w ramach swoich uprawnień może zapoznać się z treścią sporządzonegoprotokołu powypadkowego przed jego zatwierdzeniem. Może w tym zakresie zgłaszaćuwagi i zastrzeżenia. Ma też prawo wglądu do akt sprawy oraz sporządzania znich notatek, odpisów oraz kopii.
Przede wszystkim jednakposzkodowany ma prawo do uzyskania należnych mu świadczeń pieniężnych. Z tytułuwypadku przy pracy przysługują mu w szczególności:
Kodeks pracy wskazuje, żew razie wypadku pracodawca jest zobowiązany do podjęcia niezbędnych działańeliminujących lub ograniczających zagrożenie, a także do zapewnienia udzieleniapierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Musi także ustalić okoliczności iprzyczyny zdarzenia oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnymwypadkom.
Jeśli dojdzie dośmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego wypadku przy pracy (oraz o każdym innymwypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli możebyć uznany za wypadek przy pracy), powinien niezwłocznie zawiadomić właściwegookręgowego inspektora pracy i prokuratora, a także odpowiednio zabezpieczyćmiejsce wypadku.
Pracodawca jest również zobowiązany do wypłaty na rzecz pracownika należnych świadczeń. Najpierw jednak ustala przyczyny wypadku i sporządza protokół powypadkowy.
O należne świadczenia (zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy itd.) trzeba wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przyzna nam lub odmówi przyznania określonych świadczeń w drodze decyzji, od której pracownik może się odwołać. Jeżeli ZUS nie pokryje wszystkich kosztów leczenia i wydatków z tym związanych, można skierować do zakładu pracy wniosek o odszkodowanie. Pracodawca jest bowiem zobowiązany uregulować wszystkie koszty, których nie pokrył ZUS (jego odpowiedzialność ma charakter uzupełniający).
Niezależnie od tego, do kogo kierujemy wniosek o przyznanie należnego świadczenia, powinniśmy do swojego pisma dołączyć stosowne dokumenty. Istotny jest przede wszystkim protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wydane przez lekarza prowadzącego leczenie oraz posiadana dokumentacja medyczna. Jeżeli zdarzenie zostało uznane na drodze sądowej za wypadek przy pracy, potrzebny będzie także prawomocny wyrok sądu pracy.
Sprawy odszkodowawcze związanez wypadkami przy pracy bywają trudne i długotrwałe. Problemy pojawiają się wszczególności wtedy, gdy pracodawca kwestionuje swoją odpowiedzialność lubpróbuje obarczyć winą samego pracownika. W takiej sytuacji warto zwrócić się opomoc do specjalistów. Udzielą nam jej zarówno kancelarie odszkodowawcze, jak iprawnicy, radcowie prawni i adwokaci.